Warto zobaczyć – Beskid Niski część wschodnia

Atrakcje na wycieczki z Jaślisk

Beskid Niski to nie tylko góry do zdobycia, ale też wiele ciekawych obiektów historycznych, kulturowych, etnograficznych. Wiele z nich to nie tylko propozycje na niepogodę, po prostu są naprawdę wyjątkowo interesujące! Poniżej przedstawiamy mnóstwo polecanych atrakcji turystycznych na dalsze wycieczki podczas pobytu w Jaśliskach. Wymieniam tu warte zwiedzenia obiekty położone we wschodniej części Beskidu Niskiego i jej okolicy. Jeśli chcecie zobaczyć naszą listę propozycji wycieczek i spacerów w bliższej okolicy, kliknijcie tutaj.

Historyczne perełki

Na wstępie polecamy dwa piękne uzdrowiska ze stylową drewnianą zabudową oraz przyjemnymi parkami: Iwonicz-Zdrój (19km z naszej agroturystyki, jadąc przez Przymiarki) i Rymanów-Zdrój (15km od nas). Koniecznie odwiedźcie pijalnie wód mineralnych, tężnie solankowe. Latem w obu uzdrowiskach działają odkryte baseny, zimą oglądać można bogate dekoracje świetlne.

Po drugie, warta zwiedzenia jest bogata w historię Dukla (19km). Znajduje się tam Muzeum Historyczne w pałacu Mniszchów, przypałacowy półdziki park z zespołem stawów, sanktuarium św. Jana z Dukli, Kościół św. Magdaleny – perła rokoko, rynek, ruina barokowej synagogi. Zwiedzając Duklę warto także odwiedzić targ – w czwartki i soboty od świtu do godz. 11. Najpiękniejszy widok na Duklę jest z wieży widokowej na górze Cergowej (716 m n.p.m.), zaś najbardziej refleksyjne miejsce, z widokiem na Cergową, to Pustelnia św. Jana w położonej nieopodal Trzcianie (15km).

Drewniane świątynie

Beskid Niski słynie z sakralnej architektury drewnianej, przede wszystkim cerkwi. Polecamy oprócz cerkwi w Daliowej (drewniana, styl huculski) i na Woli Niżnej (murowana) zobaczyć cerkwie drewniane w stylu łemkowskim – najbliższe w Zawadce Rymanowskiej (dojazd samochodem z naszej agroturystyki: 15km), Bałuciance (13km), Wisłoku Wielkim (15km), Chyrowej (19km), Olchowcu (23km). Również niedaleko znajdują się cerkwie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: w Ladomirovej (29km) i w Bodrużalu (25km) na Słowacji oraz cerkiew w Turzańsku (35km). W Zyndranowej (16km) jest cerkiew murowana, w Króliku Wołoskim (9km) cerkiew murowana w ruinie (odnowiony dach).

Ponadto tuż obok, w Króliku Polskim (10km) znajduje się godny zobaczenia zabytkowy drewniany kościół. W zasięgu rowerzystów ponadto Komańcza (27 km, klasztor ss. Nazaretanek, gdzie więziono kard. Wyszyńskiego, dwie cerkwie drewniane i kościół drewniany św. Józefa). Jeszcze jeden obiekt UNESCO w naszej okolicy – późnogotycki, największy w Polsce i najstarszy na świecie kościół drewniany to kościół w Haczowie (32km). Tylko 16 km dalej jest kolejny na liście UNESCO kościół w Bliznem (47km od nas).

Muzea i skanseny

Jeśli chcecie poznać przyrodę Beskidu Niskiego, polecamy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej (29 km). Aby zobaczyć kolebkę wydobycia ropy naftowej, pojedźcie do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (27 km). W podobnej odległości jest słowackie miasteczko Medzilaborce z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola.

W Krośnie (35 km) polecamy zwiedzić rynek z renesansowymi kamienicami i podcieniami oraz m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła. Ponadto, kilka kilometrów na północ od Krosna jest Zamek Kamieniec (42km z Jaślisk), którego historię wykorzystał Aleksander Fredro w komedii pt. „Zemsta”. Jeśli już mowa o literatach, w Żarnowcu nieopodal Krosna znajduje się interesujący dworek Marii Konopnickej z zabytkowym parkiem.

Z kolei w Sanoku (45 km) warto zobaczyć przede wszystkim Muzeum Budownictwa Ludowegoskansen z zabudową wiejską, cerkwiami i rynkiem miasteczka galicyjskiego oraz wystawy w Muzeum Historycznym w Zamku Królewskim (m.in. ikony, malarstwo Beksińskiego).

W Trzcinicy koło Jasła warto zwiedzić Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” (42 km).

Podsumowując, można spędzić w Jaśliskach całe tygodnie, nie tylko wędrując górskimi szlakami, ale także zwiedzając bardzo ciekawą okolicę.

Beskid Niski wschodni a Bieszczady

Do najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach – połoniny, Solina – trzeba od nas dojechać ok. 80 km, jednak w sezonie jest tam bardzo tłoczno. Jeśli szukacie spokoju, znajdziecie go w Jaśliskach i ich pięknej okolicy!

Zobacz też: Jaśliska i najbliższa okolica

Nocleg w Beskiedzie Niskim? Rezerwuj Pod Bieszczadem

Oferta Pod Bieszczadem (strona główna)

Atrakcje Jaślisk i najbliższej okolicy

Jaśliska – atrakcje

Jaśliska to dawne miasteczko na średniowiecznym trakcie handlowym z Węgier, współcześnie tło kilku filmów (m.in. „Wino truskawkowe”, „Boże Ciało”). Jeśli chcecie zapoznać się z miejscowoścą, zachęcamy do spacerów ścieżką historyczną po Jaśliskach oraz śladem kadrów filmowych (więcej o kinematograficznych obiektach można znaleźć tutaj). Obecna wieś Jaśliska to historycznie polska społeczność, stanowiąca wraz z sasiednią Posadą Jaśliską chyba najciekawsza polska enklawa Łemkowszczyzny.

Pokrótce, przy Rynku w Jaśliskach (5 min pieszo od domu „Pod Bieszczadem”) znajduje się zabytkowa drewniana zabudowa, Kościół św. Katarzyny – sanktuarium MB Królowej Nieba i Ziemi, XVI-wieczne piwnice na wino, karczma, izba regionalna, informacja turystyczna w GOK. Co więcej, Jaśliska mają świetnie funkcjonujące centrum: piekarnia, 3 sklepy, punkt apteczny, poczta, bar, fryzjer. Ponadto zachował się układ średniowiecznego miasteczka z 3 uliczkami wylotowymi do nieistniejących już dziś bram – krakowskiej, węgierskiej i lwowskiej. Uliczka okalająca od południa Jaśliska wiedzie po linii dawnych murów miejskich.

Wokół Jaślisk – widokowe spacery

Wokół Jaślisk rozlega się pagórkowaty teren otwarty, który polecamy na 0,5-kilku-godzinne spacery – na Wierzchgórę (496 m n.p.m., z krzyżem i kapliczką), pod Kamarkę, do kapliczki „U Jana” na Trakcie Węgierskim (ścieżka historyczna), na Łysą Górę (558 m n.p.m), do masztu przekaźnikowego na Półćwiertkach czy też po prostu polnymi ścieżkami – gdzie ma się ochotę. Dodatkowo wspomnę, że zewsząd są piękne widoki na naprawdę malowniczo położone dawne miasteczko Jaśliska i okoliczne wzgórza Beskidu Niskiego.

Wycieczki piesze z Jaślisk

Troszkę dalej położone są zalesione wzgórza wschodniej części Beskidu Niskiego, na które można wybrać się na wycieczki szlakami turystyki pieszej:

  • najwyższy w okolicy: Kamień nad Jaśliskami (dawniej: Bieszczad, 857 m n.p.m., rezerwat leśny, stare kamieniołomy), jest kilka szlaków umożliwiających pętle z doliny Lipowca/Czeremchy;
  • Piotruś (728 m n.p.m., wychodnie skalne, nieopodal Święta Studnia św. Jana z Dukli),
  • Ostra (687 m n.p.m., u jej podnóży rezerwat Przełom Jasiołki),
  • Jawornik (762 m n.p.m. na szlaku kurierów AK Jaga-Kora),
  • ze szczytu Bani Szklarskiej (695 m n.p.m.) przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry.

Łemkowskie wsie wokół Jaślisk

Co więcej, malownicze są także okoliczne doliny dawnych łemkowskich wiosek, idealne na rowerowe przejażdżki (wypożyczamy rowery) lub spacery – najbliższe to:

  • dolina Lipowca i Czeremchy (okopy konfederatów barskich oraz słynne drogowskazy do Babadag i na Nordkapp),
  • dolina Jasiela (Rezerwat Źródliska Jasiołki),
  • Polany Surowiczne (odnowiona murowana dzwonnica dawnej cerkwi).

Jeśli ciekawi Was architektura, w sąsiedniej Daliowej znajduje się drewniana cerkiew w stylu huculskim, na Woli Niżnej murowana cerkiew św. Mikołaja z ikonostasem i ciekawą polichromią. Natomiast w Zyndranowej (3h pieszo znakowaną ścieżką przez grzbiet Tokarni) znajduje się prywatny łemkowski skansen oraz cerkiew murowana.

Przyroda i dzikość – największe atrakcje!

Jaśliski Park Krajobrazowy otaczający naszą miejscowość obfituje w ciekawostki przyrodnicze, historyczne, etnograficzne. Dlatego nie dziwne, że na turystów czekają w okolicy szlaki piesze, rowerowe, trasy biegówkowe i konne. Poza tym, nad łąkami kołują orliki krzykliwe, na potokach bobrowe tamy i żeremia, a w lasach nietrudno o tropy jeleniowatych, wilków czy niedźwiedzi. Dodatkowo ostatnio zaobserwowano łosie i żubry. Tutejsze bogactwo fauny, flory czy całych ekosystemów jest (na szczęście) nie do opisania w kilku tomach… Czyste powietrze, piękne widoki, cisza i spokój. Na szlakach spotyka się nikogo lub do kilku osób na dzień. Czyż brak „atrakcji” nie jest największą atrakcją tego obszaru? 😉

Zobacz też: Atrakcje szerszej okolicy Jaślisk

Zwiedzanie Jaślisk – ścieżka historyczna

Spacer na Półćwiertki

Rezerwuj noclegi w naszej chacie

Oferta agroturystyki Pod Bieszczadem (strona główna)