Jaśliska to dawne miasteczko na średniowiecznym trakcie handlowym z Węgier, współcześnie tło kilku filmów (m.in. „Wino truskawkowe”, „Boże Ciało”). Jeśli chcecie zapoznać się z miejscowoścą, zachęcamy do spacerów ścieżką historyczną po Jaśliskach oraz śladem kadrów filmowych (więcej o kinematograficznych obiektach można znaleźć tutaj). Obecna wieś Jaśliska to historycznie polska społeczność, stanowiąca wraz z sasiednią Posadą Jaśliską chyba najciekawsza polska enklawa Łemkowszczyzny.
Pokrótce, przy Rynku w Jaśliskach (5 min pieszo od domu „Pod Bieszczadem”) znajduje się zabytkowa drewniana zabudowa, Kościół św. Katarzyny – sanktuarium MB Królowej Nieba i Ziemi, XVI-wieczne piwnice na wino, karczma, izba regionalna, informacja turystyczna w GOK. Co więcej, Jaśliska mają świetnie funkcjonujące centrum: piekarnia, 3 sklepy, punkt apteczny, poczta, bar, fryzjer. Ponadto zachował się układ średniowiecznego miasteczka z 3 uliczkami wylotowymi do nieistniejących już dziś bram – krakowskiej, węgierskiej i lwowskiej. Uliczka okalająca od południa Jaśliska wiedzie po linii dawnych murów miejskich.
Wokół Jaślisk rozlega się pagórkowaty teren otwarty, który polecamy na 0,5-kilku-godzinne spacery – na Wierzchgórę (496 m n.p.m., z krzyżem i kapliczką), pod Kamarkę, do kapliczki „U Jana” na Trakcie Węgierskim (ścieżka historyczna), na Łysą Górę (558 m n.p.m), do masztu przekaźnikowego na Półćwiertkach czy też po prostu polnymi ścieżkami – gdzie ma się ochotę. Dodatkowo wspomnę, że zewsząd są piękne widoki na naprawdę malowniczo położone dawne miasteczko Jaśliska i okoliczne wzgórza Beskidu Niskiego.
Troszkę dalej położone są zalesione wzgórza wschodniej części Beskidu Niskiego, na które można wybrać się na wycieczki szlakami turystyki pieszej:
Co więcej, malownicze są także okoliczne doliny dawnych łemkowskich wiosek, idealne na rowerowe przejażdżki (wypożyczamy rowery) lub spacery – najbliższe to:
Jeśli ciekawi Was architektura, w sąsiedniej Daliowej znajduje się drewniana cerkiew w stylu huculskim, na Woli Niżnej murowana cerkiew św. Mikołaja z ikonostasem i ciekawą polichromią. Natomiast w Zyndranowej (3h pieszo znakowaną ścieżką przez grzbiet Tokarni) znajduje się prywatny łemkowski skansen oraz cerkiew murowana.
Jaśliski Park Krajobrazowy otaczający naszą miejscowość obfituje w ciekawostki przyrodnicze, historyczne, etnograficzne. Dlatego nie dziwne, że na turystów czekają w okolicy szlaki piesze, rowerowe, trasy biegówkowe i konne. Poza tym, nad łąkami kołują orliki krzykliwe, na potokach bobrowe tamy i żeremia, a w lasach nietrudno o tropy jeleniowatych, wilków czy niedźwiedzi. Dodatkowo ostatnio zaobserwowano łosie i żubry. Tutejsze bogactwo fauny, flory czy całych ekosystemów jest (na szczęście) nie do opisania w kilku tomach… Czyste powietrze, piękne widoki, cisza i spokój. Na szlakach spotyka się nikogo lub do kilku osób na dzień. Czyż brak „atrakcji” nie jest największą atrakcją tego obszaru? 😉
Zobacz też: Atrakcje szerszej okolicy Jaślisk
Zwiedzanie Jaślisk – ścieżka historyczna
Rezerwuj noclegi w naszej chacie
Oferta agroturystyki Pod Bieszczadem (strona główna)