Czy warto przyjechać do Jaślisk na wakacje z dziećmi? Jak można tu spędzić tydzień lub dwa tygodnie i dobrze wypocząć z dziećmi? Czy znajdują się tu udogodnienia i atrakcje dla dzieci? Sami wychowujemy tu 2 szkraby (wiek 4,5 i 2), więc z łatwością prezentuję, co oferujemy my, Jaśliska i okolica.
Po pierwsze, Beskid Niski oferuje wypoczynek w czystym środowisku. Jaśliski Park Krajobrazowy to głównie zalesione góry, ale też widokowe doliny z górskimi strumieniami. Małym dzieciom niewiele potrzeba – wrzucanie kamyczków czy brodzenie w potoku, spacer po łące pełnej przeróżnych kwiatów, kilka patyków do budowy domku dla zajączków/wiewiórek, ptaki, jaszczurki, ślady bobrów, kałuża z kumakami, salamandra w lesie czy sama świadomość obecności wilków, niedźwiedzi lub jeleni… Czyste powietrze i doświadczanie przyrody sprzyja wyciszeniu, apetytowi i wspomaga dobry sen.
W naszej agroturystyce udostępniamy łóżeczko dla dziecka (typowe niemowlęce, kojec z materacem lub składane łóżko 80x190cm). Zapewniamy pościel, dodatkowe ręczniki. Jeśli potrzeba jest wanienka, krzesło do karmienia. Znajdą się także dodatkowe poduszki dla mam w ciąży czy karmiących piersią. Do dyspozycji gości lodówka, aneks kuchenny. Gorąco polecam nasze śniadania – zdrowe i urozmaicone, możemy dostosować do diet i preferencji.
Jest możliwość zabezpieczenia schodów. W razie pilnej potrzeby udostępnimy pralkę. Nieraz użyczaliśmy też chustę do noszenia czy nosidło ergonomiczne.
Niezwykle gościnne są też nasze dzieci, które uwielbiają się bawić z innymi dziećmi. Wprost czekają, aż przyjedzie do nas ktoś chętny do zabawy, prezentują pokoje, proponują zabawy naszymi zestawami, pożyczają książeczki czy przytulanki. Pod dostatkiem mamy także materiałów plastycznych – w razie gdyby wakacje z dziećmi okazały się deszczowe. Jednym słowem rodzice nie muszą wiele wymyślać;)
Pobyt na wsi oznacza wiele przejeżdżających obok traktorów, nieraz też koni ciągnących wóz. Podpowiemy u kogo można się przejechać bryczką, zobaczyć krowy, konie, osły, kury, indyki, kozy czy owce. Przy naszym domu gnieżdżą się bociany. W naszym ogrodzie rosną warzywa i owoce. Jest też piaskownica, a przy szkole (5 min spacerem) plac zabaw i boiska. Obok domu płynie rzeka Bielcza, polecam miejsce do pluskania w sam raz dla dzieci 10 min spacerem powyżej.
Na kocich łbach jaśliskiego Rynku opowiedzieć można o trakcie handlowym – ułatwi to replika wozu z beczkami i wielka beczka – budka koło ratusza. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne Kuźnia Tradycji w Jaśliskach, gdzie przedstawiono wnętrze tradycyjnej chaty i wiele dawniej używanych sprzętów czy starych zdjęć. Pracownicy GOK udostępniają czasem także XVI-wieczne piwnice – spakujcie latarki i umówcie się telefonicznie. Wieczorem zajrzyjcie do piekarni i kupując przepyszne pieczywo (polecamy drożdżowe rogale i tzw. makówki) spytajcie, czy można zobaczyć piec.
Dzieci lubią wycieczki do jakiegoś celu, więc idealne są spacery do kapliczek: na Wierzchgórze czy „U Jana”. Polecam także wyjście z Przełęczy Szklarskiej na szczyt bania Szklarska (1h podejścia) – przy dobrej widoczności można stamtąd zobaczyć Tatry. Podpowiemy, gdzie najbliżej znaleźć ślady bobrów. Wędrówki łemkowskim dolinami czy nawet na najwyższy w okolicy szczyt – Kamień (Bieszczad) także nie należą do trudnych.
Wędrówki górskie dla dzieci mogą być jednak nużące, warto więc uatrakcyjnić im trasę przystankami – poobserwować motyle, zidentyfikować ciekawy kwiatek, dobrać sobie patyk-laskę, czy opowiedzieć legendę. Na naszych półkach znajdziecie przewodniki, książki z lokalnymi legendami, atlasy zwierząt, ptaków czy roślin. Praktyka pokazuje, że ogromne znaczenie na wędrówkach z dziećmi ma dobry prowiant (znów odsyłam do piekarni po rogale;)). Podpowiem na ewentualność marudzenia czy znudzenia, że niektóre dzieci przynoszą z wycieczek rysunki (wystarczy zabrać zeszyt i ołówek), inne zbierają skarby – szyszki, kamyki, kwiaty, jeszcze inne uwielbiają fotografować lub pozować;).
Dobrym pomysłem jest także wzbogacenie wędrówek o wyprawy rowerowe. Informacje o naszych rowerach do wypożyczenia oraz proponowanych trasach znajdziecie w zakładce rowery.
Z pewnością znajdziecie także miejsca warte zwiedzenia razem z dziećmi wśród obiektów, które prezentuję we wpisie o atrakcjach w dalszej okolicy. Polecam w szczególności parki w Iwoniczu-Zdroju (20km samochodem, tam też uwielbiany plac zabaw w kształcie statku pirackiego) oraz Rymanowie-Zdroju (15km). Latem działają też w obu uzdrowiskach baseny odkryte, a zimą są wspaniałe dekoracje. Ponadto polecam skanseny: łemkowski w Zyndranowej (16km), naftowy w Bóbrce (23km) i skansen w Sanoku (49km), ośrodek edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej (31km), Etnocentrum czy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (35km). Na wycieczkę dla dzieci proponuję ponadto niedaleki Czystogarb (22km) – można się tam umówić na jazdę konną czy spacer z alpakami. Stacja kolejki bieszczadzkiej w Majdanie (59km) oraz Leśny Zwierzyniec w Lisznej (61km) są również niecałą godzinę drogi samochodem stąd.
Beskid Niski to GÓRY, i to bardzo dzikie. Oznacza to ostry klimat, zmienną pogodę, dużą odległość do szpitala. Na wędrówki zawsze zabierać:
Warto pamiętać o środkach przeciw kleszczom i kontroli po wycieczce. Natomiast plus naszej okolicy jest taki, że komarów prawie tu nie ma.
Burze w górach rozwijają się najczęściej popołudniu, dlatego warto wyruszać na dalsze wędrówki rano, a nie w południe (piszę te słowa 1 lipca o 17, właśnie przeszła burza z gradem).
Zapraszamy serdecznie!
Agroturystyka Pod Bieszczadem (strona główna)