Aby zapoznać się z historią Jaślisk polecam spacer otwartą w 2022r. ścieżką historyczno-dydaktyczną. Wędrując uliczkami dawnego miasteczka zapoznamy się z najważniejszymi zabytkami, układem urbanistycznym włączonym do Szlaku Architektury Drewnianej oraz innymi śladami historii miejscowości. W czasie zwiedzania Jaślisk pozwólmy sobie uruchomić wyobraźnię i poczuć małomiasteczkowy klimat. Z pewnością pomogą nam w tym przygotowane opisy, z których już pierwszy, na głównej tablicy na Rynku, nie tylko zwięźle przybliża historię Jaślisk, lecz także wprowadza w nostalgiczny nastrój tęsknoty za utraconą świetnością.
W terenie na ścieżkę historyczno-dydaktyczną składa się główna tablica na Rynku oraz słupki informacyjne w najważniejszych punktach miasteczka. Słupki informacyjne znajdziemy tam, gdzie istniały 3 bramy miejskie, baszta oraz przy Izbie Regionalnej (naprzeciw kościoła). Jeśli chcemy zlokalizować prezentowane obiekty, warto pamiętać, że obrazki i opisy obiektów na słupkach umieszczone są z reguły od tej strony, gdzie znajduje się obiekt. Poniżej zamieszczam mapkę, która otwarta w aplikacji pomoże zorientować się w terenie i dostosować kolejność zwiedzania. Troszkę zmieniłam kolejność punktów w stosunku do mapy na tablicy/ulotce, gdyż proponuję przejście po linii dawnych murów miejskich oraz kapliczkę „Na górce” pozostawić sobie na drogę powrotną do naszej agroturystyki.
O historii Jaślisk można poczytać w wielu miejscach (przewodniki po Beskidzie Niskim, mapa Jaśliska i okolice, książki – np. „Jaśliska” Benedykt Gajewski, „Jaśliska. Dzieje miasteczka i okolic” Artur Bata). Nie chcę powtórzyć tu opisów, z którymi zapoznacie się dzięki tablicom ścieżki. Jednak w ramach wprowadzenia w zwiedzanie przytoczę tutaj kilka najważniejszych faktów, których moim zdaniem po prostu nie można pominąć poznając historię Jaślisk:
Zwiedzanie Jaślisk zaczynamy od Rynku, stanowiącego centrum miejscowości. Zarówno tutejszy rynek, jak i trakty handlowe wykładane były kamieniem. Od fundacji miasta do dziś ma kształt zbliżony do trapezu, pierwotnie wymiarów 110 do 135 m na 67,5 do 90 m. Wciąż pełni funkcję społecznego centrum. Od maja do września w drugą niedzielę miesiąca organizowane są tu jarmarki staroci i rękodzieła.
Pośrodku Rynku stoi „ratusz” – budynek postawiony na miejscu dawnego, zabytkowego murowanego Ratusza z ok. XVIII w. Został on rozebrany, gdyż zabrakło funduszy na jego wyremontowanie. Można go zobaczyć na starym filmie Jaśliska wczoraj i dziś. Prawdopodobnie już od XV w. istniał w tym miejscu podpiwniczony ratusz drewniany. Do 2022 roku stojący tu obecnie „bezstylowy” budynek był własnością prywatną, jednak obecnie jest już we władaniu gminy Jaśliska. Jaka przyszłość przed nim? Być może powróci do swojej oryginalnej funkcji. Ponadto, marzeniem wielu jest odrestaurowanie dwóch długich piwnic z co najmniej XVI w., które znajdują się pod ratuszem. Wraz z innymi zabytkowymi piwnicami pod budynkami wokół rynku stanowią one bardzo cenny zabytek, największą atrakcję Jaślisk. O możliwość zwiedzania piwnic najlepiej pytać w GOK.
Zabytkowa drewniana zabudowa (punkt 2 na mapce) znajduje się przy uliczce prowadzącej do kościoła (4) pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVIII w. Bez wątpienia kościół zasługuje na odrębny artykuł, nadmienię tylko, że pierwotnie był orientowany na wschód. Prezbiterium znajdowało się w miejscu obecnej kaplicy. Wracając do rzeczy, 3 domy podcieniowe zostały przeniesione do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie niestety 1 z nich spłonął. Jednak wszystkie zostały odtworzone i obecnie stanowią część zabudowy Rynku Galicyjskiego.
Zabytkiem jest również stara plebania (3). W niej zgromadzone są cenne przedmioty tworzące muzeum parafialne. Czasami są tu organizowane wystawy sztuki. Natomiast w chacie uważanej za najstarszą, tzw. Róziówni (5), urządzono Muzeum Regionalne Kuźnia Tradycji. Zwiedzanie najlepiej umówić wcześniej telefonicznie (GOK). Na jej podwórku stoi słupek ścieżki historyczno-dydaktycznej (można podejść, bramka zamknięta tylko na drucik).
Obejrzawszy najstarszą część Jaślisk ruszamy na wschód wzdłuż południowej pierzei rynku. Pod nr 114/115 w dwudziestoleciu międzywojennym mieścił się posterunek straży granicznej (6). Dziś jest tam schronisko turystyczne „Zaścianek”. Następnie skręcamy w lewo wzdłuż wschodniej ściany rynku i mijamy po prawej pusty plac na rogu (7). Przed wojną mieściła się tam drewniana karczma z XIX w.
Wchodzimy w uliczkę wychodzącą z rogu rynku, aby dojść do punktu ścieżki w miejscu dawnej baszty w murach miejskich (8). Podziwiamy widok na położoną w dolinie Jasiołki wieś – Posadę Jaśliską, z kapliczką i krzyżem na wznoszącej się naprzeciwko Wierzchgórze. Wracając do Rynku możemy zajrzeć do otwartego wejścia do piwniczki z kolebkowym sklepieniem z łamanego kamienia, za domem umiejscowionym przy Rynku (9).
Następnie skręcamy w prawo, wzdłuż północnej pierzei Rynku. Naprzeciwko ratusza znajdował się prawdopodobnie dwór biskupi. Jednak nie jest to obecny budynek „starej szkoły” – zwany tak ze względu na funkcję, którą pełnił do lat dwutysięcznych. Niemniej, znajduje się pod nim kompleks kilku piwnic. Natomiast z rogu rynku odchodzi w prawo ślepa uliczka – dawniej prowadziła przez furtę w murze miasta oraz prawdopodobnie schody i kładkę do folwarku biskupiego nad Bielczą. Dalej idziemy prosto aż do następnego słupka ścieżki (11), położonego przy skrzyżowaniu, koło odnowionego pomnika „600-lecia praw miejskich Jaślisk”. W tym miejscu znajdowała się Brama Krakowska (zwana też Dalejowską – od miejscowości, do których prowadziły uliczki z miasta).
Możemy podejść do kapliczki „Na Szwedzkim Kurhanie” (12), gdzie jak głosi przekaz pochowano rycerza poległego w obronie Jaślisk w 1659 r. Faktycznie, w trakcie badań archeologicznych w 2018r. odkryto tam pochówek dorosłego lub młodocianego osobnika z XVI lub XVII wieku oraz kilku niemowląt z końca XVIII do poł. XIX wieku. Dzieciom towarzyszyły monety i fragmenty tkanin, a część z nich pochowano w naczyniach. Jak informuje tablica zabytku obok, tego typu obyczaje wiążą się z pochówkami dzieci nieochrzczonych. Stąd już bardzo blisko do cmentarza z kwaterą żołnierską (13) z 1915 r.
Później, od opomnika z orłem idziemy na południe wzdłuż linii dawnych murów miejskich. Po prawej mamy widok na cmentarz, cerkiew w Daliowej (14, stąd w razie potrzeby można skrótem dojść od pkt 14 do 2, wąskim przejściem, tzw. miedzuchem, między zabytkowymi domami do rynku). Następnie, przy skrzyżowaniu (15) na tyłach plebanii mijamy miejsce, gdzie znajdował się „szpital dla ubogich” (fundowany przez biskupów, wzmiankowany w 1596r.), już za murami miasta.
Kolejny punkt ścieżki znajduje się w miejscu dawnej Bramy Węgierskiej (16). Obok funkcjonowała komora celna, a ponadto zajazd kupiecki (za murami miejskimi). Jeszcze kawałek dalej (17) rozpościera się widok na górę Kamień nad Jaśliskami (Bieszczad). W końcu dochodzimy do miejsca (18) dawnej Bramy Lwowskiej (Sanockiej, Wolańskiej). Niżej widzimy już kapliczkę (ponkt końcowy) „Na górce”, w miejscu chowania niegdysiejszych straceńców. W środku znajduje się drewniany ołtarz z rzeźbą Boga Ojca. Stąd już tylko kilka kroków do agroturystyki „Pod Bieszczadem”, zwiedzanie Jaślisk można tu zakończyć.
Ścieżkę przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i Okolic, które staramy się wspierać. Rysunki przedstawiające jak wyglądać mogła zabudowa Jaślisk około XVI wieku udostępnił badający tutejszą architekturę dr Marek Gransicki (tutaj znajdziecie jego pracę). Otwarcie ścieżki miało miejsce w maju 2022 roku. Ulotki z opisem i mapką ścieżki dostępne są do wypożyczenia m.in. w naszej agroturystyce.
ZAREZERWUJ NOCLEGI Pod Bieszczadem w Jaśliskach
Agroturystyka Pod Bieszczadem (strona główna)
Atrakcje Jaślisk i najbliższej okolicy – lista atrakcji i propozycji spacerów i bliskich wycieczek
Beskid Niski – co warto zobaczyć we wschodniej części – lista propozycji na dalsze wycieczki
Wkrótce zapraszam do artykułu Zwiedzanie Jaślisk – ścieżka filmowa.